Španělská česnečka s černým česnekem - „Sopa de ajo“

Autor: Ing. Barbora Hrubcová

 

Podzimní dny přejí polévkám. Kdo by neznal český oukrop neboli česnečku? Ovšem pokud chcete cítit změnu, závan letní dovolené a přitom se nehnout z gauče, zkuste Španělskou česnečku s černým česnekem. Ohromte sousedku, stojí to za to. Navíc je to příjemná rychlovka.

Proč černý česnek?

Černý česnek je považován za tajný elixír dlouhověkosti. Já vím, Španělé se proslavili spíše studenými polévkami, ale také chorizem a to je jedna z ingrediencí česnečky s černým česnekem. Mimochodem chorizo má v sobě také česnek. Vzhůru do zápalu vaření, neb dovedete si představit tu chuť, kdy se bude ruku v ruce potkávat chorizo s černým česnekem? Ne, tak to musíte tuto skvělou záležitost uvařit ještě dnes. Receptů na Sopa de ajo je opravdu hodně. Chci tím říci, že pokud si ho později přizpůsobíte svým preferencím a chuťovým pohárkům, tak se vůbec nic nestane. Není to odpalované těsto. Troubu můžete zavřít, dnes si vystačíme bez ní.

Pusťme se do toho

Budete potřebovat kvalitní hrnec, zhruba střední velikosti nebo raději větší. Připravte si na kostky nakrájený kvalitní chléb. Může být trochu starší. Řekněme, že čím starší, tím lepší. Využijete tedy tak trochu tvrdší, váš oblíbený, který jste nestačili spotřebovat. Pozor, aby na sobě nenesl plíseň. Doporučuji bez kůrek. Chleba má v této polévce takovou funkci zahuštění a stažení přílišné vodnatosti rajčat. Dále si připravte rajská jablíčka. Až budete vybírat v obchodě či na zahradě, volte pěkná masitá, co mají méně semínek. Před vložením do budoucí polévky rajské nakrájejte a zbavte tekuté části se semínky.

A jak dále?

Na olivovém oleji si osmahnete cca 5 stroužků černého česneku, jemně ho před tím rozmělněte či lehce pokrájejte. Černý česnek nechte mírně za stálého míchání zesklovatět.  Zhruba tři minutky ho opékejte. Zasypejte směs sušenou mletou sladkou paprikou (někdo dává chilli) a sušenou mletou uzenou paprikou. Vše promíchejte, aby papriky nezhořkly. Do této směsi přidejte na plátky pokrájené chorizo. Opět opečte tak, aby chorizo pustilo šťávu, ale nepřipálilo se. Musí zavonět. Po několika minutách přidejte kousky rajčat. A za nimi do hrnce šoupněte nachystaný chléb na kostky. Promíchejte a zalijte kuřecím nebo hovězím vývarem. Osolte a opepřete dle chuti. Zaklopte pokličkou a nechce cca 20 minut vařit. Na talíři můžete posypat něčím zeleným, například petrželkou nebo natí od cibulky pokrájenou jedním raz dva kráječem (multifunkční nerezový kráječ jarní cibule). Někteří kuchaři přidávají do polévky také ztracené vejce. Zkuste a uvidíte. Podávejte s opečeným chlebem. Dobrou chuť!

Ingredience:

2 lžíce kvalitního olivového oleje

5 stroužků černého česneku (jedna česneková palice)

3 lžičky sušené mleté sladké papriky

2 lžičky sušené mleté uzené papriky

4 velká rajčata, masitá

120 g choriza

2-3 plátky staršího, kvalitního chleba bez kůrky

1,5 litru kuřecího (hovězího) vývaru

Sůl

Pepř