Jak na jarní sázení česneku?
Ing. Barbora Hrubcová
22.1.2025
Před námi je pomalý únor. Stojíte ve spíži a hledíte na palice sadbového česneku. Marně pátráte, jak je možné, že jste ho nestačili na podzim hodit do země? Nebo jste už celý jako na drátkách a vyhlížíte první možnost, jak se dobře postarat o jarní sadbu česneku? Pro oba tábory mám řešení! Šoupněte ho tam, jak půda povolí. Poradím vám, jak na to. Budete mít dobrý pocit z úspěchu na zahradě a nadšené chuťové pohárky.
Proč sázet na jaře právě česnek?
Česnek je pro českou gastronomii a přírodní medicínu zlatý grál. Tento kulatý chlapík se stroužky v sobě má hodně fajn látek. Jeho antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky zastaví kdejakou infekci, zánět, nachlazení, vysoký cholesterol a podle odborných studií dá na frak i některým typům civilizačních chorob. Má silnou chuť a jeho aroma za dveře nezavřete.
Trocha česnečkové teorie
Vyplatí se sázet česnek na jaře i na podzim do záhonu nebo do květináče. Máte ho hned po ruce. Česneky se dělí na paličák a nepaličák, na jarní a podzimní. Rozdíly jsou v chuti, době skladovatelnosti, vhodnosti k výsadbě a času sklizně.
Nepaličák ze země taháte, když mu zežloutne nať a lehne si. Chuťově bývá ostřejší. Stačí mu méně času k dozrání, a tak je vhodný pro jarní sázení.
Paličák vyndáte, když se mu postaví stvol a zežloutne list. Je žádanější a častěji se pěstuje. Můžete ho pěstovat z pacibulek sázených na podzim nebo zjara.
Proč sázet česnek na jaře?
Jarní sázení česneku má mnohé výhody oproti podzimnímu. Na podzim se při sázení musí sledovat teplota půdy, zjara je studená i bez sledování. Pokud jde česnek na podzim do příliš teplé země, je výrazně více ohrožen plísněmi a také houbomilkou česnekovou (sežere vám úrodu, moucha jedna). Zároveň nevíte, jaká bude zima. Přijdou holomrazy a na podzim sázený česnek to nezvládne. Bude příliš vlhká sima, česnek napadnou plísně a je po úrodě. Česnek sázený na jaře má větší šance na úspěch a lepší skladovatelnost než jeho podzimní brácha. Nezbývá, než vyzkoušet jarní sadbu česneku!
Kdy na jaře sázet česnek?
Pro česnek je nejvhodnější doba na sázení od března do května. Opravdoví odborníci tvrdí, že není radno na cokoli čekat a šoupnout ho tam hned, jak půda povolí.
Předplodina a meziplodina česneku
Pro vášnivé zahrádkáře, kteří se zřekli komerce a nechtějí si na svou půdu sypat hnojivo z fabriky, je tu meziplodina. Předplodina je to, co jste na místě, kam chcete lupnout česnek, pěstovali minulou sezónu. Meziplodina je rostlina, která na místě budoucího česneku bude dělat dobře půdě po předplodině, pohnojí ji (zelené hnojení). Meziplodina se musí zapracovat do země cca měsíc před samotným sázením česneku, aby měla možnost půdu obohatit. Držíte se za hlavu, jak to stačit, když je zima? Nebojte! Stejně musíte půdu před sadbou česneku připravit. Zkuste třeba na podzim omylem pohodit na hlínu semínka svazenky. Klíčí i v nižších teplotách. Ochrání vám v zimě půdu před erozí, potlačuje růst plevelu, zlepší strukturu půdy. Při našich teplých zimách ji do půdy zapravíte pomalu i v únoru. Meziplodiny vhodné pro česnek jsou: jetel, hořčice, vikev, ředkev olejná a svazenka.
Fikaná předplodina pro česnek? Jsou to brambory. Po nich je půda dostatečně prohnojena a zpracovaná, nebude nutné ji rýt. To člověk rád slyší. Dalším favoritem jsou jahody (nesmí mít na sobě háďátko zhoubné). Česnek naopak nikdy nesázejte tam, kde loni rostla rajčata, cibule a pórek.
Odrůdy jarního česneku
Než představím nejčastěji pěstované odrůdy jarního česneku, uklidím ty, kteří nestačili zasadit podzimní sadbu. Česnek můžete zasadit v podstatě jakýkoli, pokud vám přežil zimu. Nejprve zkontrolujte svou spíž, jak je na tom ozimá odrůda česneku. Pokud nejeví známky plísní, vyschnutí nebo sežrání, můžete ji s klidným srdcem zasadit do záhonu nebo truhlíku. Sklizně se dočkáte sice později, ale přeci. U paličáků se může stát, že se nerozdělí na stroužky. I tak je chuťově velmi lahodný a takto nestoužkové paličky vydrží uskladněny opravdu dlouho. Jarní sadba česneku je připravena pro ty, co nemají podzimní zbytky nebo chtějí sázet jarňák.
Benátčan (nepaličák) – je filuta, můžete ho zasázet na jaře i na podzim. Uskladněný vám vydrží až 2 roky nebo pokud ho nesníte. Sklízí se zhruba začátkem srpna. Rostliny jsou mohutné. Sněžně bílé cibule mají nepravidelný tvar. Stroužky jsou různě velké, v kuchyni jako když najdeš.
Matin (nepaličák) – je držák. Vhodný chlapík do zahrad, které v létě hledají vodu lupou. Zvládne s pěknou úrodou i sušší léta. Sklidíte ho už koncem července a radost v kuchyni zvládne dělat až do další sezóny.
Japo II (nepaličák) – je kuchařova pravá ruka. Až do května můžete jeho nať používat v kuchyni místo pórku. Za syrova do pokrmů a salátů vyrazí každému dech. Gurmáni ho řadí mezi nejchutnější odrůdu!
Kam zasadit česnek?
Česnek sázejte na osluněné a teplé místo. Půda by měla být odvodněná, zbavena plevele a obohacena kompostem nebo zapracovanou meziplodinou či přidáno speciální hnojivo na cibuli a česnek. Měsíc před sázením česneku by měla být půda zrytá cca do hloubky 15 cm nebo zapravena meziplodina. Vzpomínáte na brambory? Přišla jejich chvíle. Bez rytí a hnojení vesele sázíte stroužky. Česneku se líbí v propustných, středně těžkých půdách, písčitohlinitých. Ke zlepšení struktury půdy do ní můžete zapravit písek (3:1). Pozor na čerstvý hnůj. Česnek nemá rád čerstvě přihnojenou zem (a zase ty brambory).
Jak sázet jarní česnek?
Česnek je v sázení takový hrošík citlivka. Záleží, jaké podmínky mu poskytnete, podle toho se udělá. Mořit česnek? Odborníci se v názorech rozcházejí. A teď stroužku raď. Shodují se v tom, že pro ochranu výpěstků, je zásadní dát česneku to, co potřebuje: slunce, vodu, vhodnou půdu, předplodinu, plevel pryč a správná teplota půdy při sadbě.
Před sázením si česnek rozdělte na jednotlivé stroužky. Zkontrolujte jejich kvalitu. Špatné vyřaďte z procesu. Jarní česnek sázejte do vyhloubených rýh v záhoně – korýtek nebo si sázecím kolíčkem udělejte důlek, do kterého šoupnete stroužek. Stroužky se sází kořenovým krčkem dolů. Pokud ho vsadíte obráceně, tak se stroužek sám otočí a vyroste, ale úroda bude menší. Nad každým stroužkem by měla být cca 7 cm vrstva zeminy. Stroužky od sebe sázejte cca 10 až 12 cm do řádků vzdálených 25 až 30 cm.
Po zasázení posledního stroužku záhon dobře zalijte. Malé stroužky potřebují vláhu, aby zakořenily. Během růstu česneku udržujte záhon bez plevele a půdu okopanou (lepší absorpce vody). Nechcete, aby se česnek vysílil v boji s plevelem a pak neměl patřičnou lahodnou chuť ve vašem jídle. Po dvou až třech týdnech je čas na přihnojení.
S čím pěstovat česnek?
Česnek léčí lidské pokolení a pomáhá ostatním rostlinám. Česnek je pomocníkem proti houbovým chorobám u zeleniny. Pod česnek můžete zasít mrkev, salát, hadí mord, jahody, okurky. Je schopen ochránit před červivostí, tedy šup s ním pod ovocné dřeviny.
Na druhou stranu i česnek potřebuje své rytíře v lesklé zbroji, afrikány. Aksamitník neboli afrikán se pěstuje s česnekem jako ochrana před háďátkem. Heřmánek podporuje obranyschopnost jarního česneku proti houbovým chorobám.
Jak pěstovat jarní česnek v truhlíku?
Nemáte zahrádku ani pole? Nevadí, stačí mít truhlík či prostornější květináč. Jarní sadba česneku se krásně hodí na experimentování na slunný balkón či terasu. Zvolíte Martina a budete mít do května i prima v kuchyni. Nebojte se vzít sadbu, která ve spíži začala rašit. Do truhlíku jako když najdeš. Máte jistotu, že už je jejich cíl jasný. Substrát dejte kvalitní, lehčí, písčitý. Opět rozlousknete palice. Stroužky sázejte kořínkem k zemi zhruba do hloubky 2 cm a 5 cm od sebe. Truhlík či květináč dejte na slunné místo, zalévejte přiměřeně, aby nebyla půda přemokřená.
Vysychání česneku
Vysychání česneku je nešvar, kterého se každý, kdo česnek uskladňuje, obává. Prevencí předčasnému vyschnutí je paradoxně kvalitní sušení po sklizni. Jarní česnek po sklizni nechte nejlépe zavěšený v dobře větraném místě, ve stínu několik týdnů. Jakmile ho sundáte z houpačky, zastřihněte nať na cca 5 cm, odstřihněte kořínky a samotné palice očistěte od hrubých nečistot. Takto připravený česnek uskladníte na tmavé, suché, chladnější místo (13-18 °C je optimum) s možností proudění vzduchu mezi palicemi. Někdo radí do palic napíchat tyčky a palice dát do džbánku do sklepa jako kytku. Pokud ho chcete mít po ruce při vaření, doporučuji dózu na česnek. Česnek tam bude jako v bavlnce.
Nezbývá, než popřát vám, ať si sázení jarního česneku a rochání v hlíně patřičně užijete. Pokud náhodou nestíháte nebo nejste úplně odvařený z pobytu v záhoně, tak se obraťte na odborníky a nějaký ten lahodný česnek nebo jiný zázrak s česnekem si kupte v Česnekovém ráji.
Mohlo by vás zajímat: Pěstujete si doma česnek? Sázet ho můžete i v lednu